Yukarı
Çık

 

DİSPERSİYON YAPIŞTIRICILAR

Dispersiyon yapıştırıcılar, su buharlaştığında fiziksel olarak sertleşerek yapışan su bazlı yapıştırıcı sistemleridir. Yapışma etkisi, sulu bileşen buharlaştığında bir film oluşturan polimer bileşeniyle sağlanır.

Uygulamaya ve yapıştırıcının kimyasal bazına bağlı olarak, uygulamadan önce bir izosiyanat çapraz bağlayıcı ajanı veya nitrat sertleştiricisinin katılması gerekebilir. Bu, yapıştırıcının ısı ve neme karşı direncini arttırabilir.

 

Jowat, ahşap işleme endüstrisi, kağıt ve ambala endüstrisi, grafik endüstrisi yanı sıra otomotiv, tekstil ve elektrik endüstrilerinde kullanılan güçlü bir Jowacoll® dispersiyon portföyüne sahiptir. Yeni nesil dispersiyon yapıştırıcılar, düşük üretim maliyetleriyle yüksek bir uygulama hızı sunmaktadır. Diğer bir önemli gereksinim ise, film oluştuktan sonra birleşme hattının görünümüdür. Birleşim yerlerinde renk kaybının önlenmesi yanı sıra yüksek seviyede şeffaflık ve parlaklık son derece önemlidir.

 

Dispersiyon yapıştırıcılar aşağıdaki avantajları sunmaktadır:

  • kolay uygulama (rulo, püskürtme ve dökme)
  • su bazlı olduğundan ekolojik
  • iyi saklama stabilitesi
  • denenmiş ve kanıtlanmış kalite
  • düşük üretim maliyetleri
  • kolay temizlik
  • Yıkama ve temizleme sıvıları için kullanılan suyun basit bir şekilde bertaraf edilmesi
  • düşük emisyonlar
  • oda sıcaklığında uygulama

 

Ürün serisi, özellikler ve uygulamalar:

Jowacoll® kopolimer dispersiyonları

İçeriği: Akrilat

Uygulama: (Parlak) basılı ürünlerin kaplanması için folyo laminasyon 

Özellikler: Kendiliğinden kuruyan kopolimer dispersiyonlarının mekanik uygulama özellikleri, uygulama sistemine özel olarak adapte edilmiştir. Bu ürün düşük köpüklenme ve yüksek kazanç yanı sıra mamul üründe yüksek seviyede parlaklık ve mekanik gerilimlere karşı yüksek direnç özelliklerine sahiptir. İki bileşenli sistem kullanılarak ve yapıştırıcıyı bir çapraz bağlama ajanıyla karıştırarak direnç daha da arttırılabilir. 

 

Düz yapıştırma için Jowacoll® PVAc yapıştırıcı

İçeriği: Polivinil asetat

Uygulama: Yüksek hızda ve istif preslerde HPL panellerin birleştirilemsi, panellerin çiftlenmesi, gövde ve montaj yapıştırma yanı sıra orta kat ray ve duvar elemanlarının yapıştırılması. 

Özellikler: Düz yapıştırma için PVAc dispersiyon yapıştırıcıları içeren PVAc yapıştırıcıları, rulo uygulaması için özel olarak geliştirilmiştir ve bu nedenle uzun uygulama süreleri, uzun açık montaj süreleri ve kısa tur süreleriyle karakterize olmaktadır. DIN EN 204/205'e göre D2 dayanıklılık sınıfının şartlarını büyük ölçüde karşılamaktadırlar. Düz yapıştırma için Jowacoll® ürün serisinin özel formülasyonları, yüksek yangın koruma standartlarını karşılamak ve uygulanan elemanların alev geciktirme özelliklerini desteklemek için optimize edilmiştir. 

 

Jowacoll® PVAc montaj ve lake yapıştırıcıları

İçeriği: Polivinil asetat

Uygulama: Küçük atölyeler yanı sıra büyük fabrikalarda ahşap ve ahşap esaslı malzemelerin birleştirilmesi, örneğin: çerçeve birleştirme, kalem üretimi, panel birleştirme ve blok yapıştırma. 

Özellikler: Montaj ve lake yapıştırıcıları genellikle uygulamaya bağlı olarak farklı viskoziteler ve esnekliklere sahip nispeten birinci kalite dolgusuz yapıştırıcılardır. PVAc dispersiyonlar sıklıkla montaj yapıştırma işlemleri için tercih edilen yapıştırıcıdır. Bu uygulama için formülasyonlar, çok kısa bastırma süreleri sağlamaktadır.

Lake yapıştırıcıları, sıklıkla, DD ve NC vb. lakelerle kaplanan yüzeylerde güvenilir bir yapışma sağlamak için gerekli olan çok yüksek solvent içeriğine sahiptir. Çok geniş bir yelpazede poliüretan (PUR), polivinil asetat (PVAc) ve etilen vinil asetat (EVA) bazlı dispersiyon yapıştırıcıları bu uygulamada kullanılmaktadır.

 

Jowacoll® reaktif D3 / D4 PVAc dispersiyonlar

İçeriği: Polivinil asetat

Uygulama: DIN EN 204/205'e göre D3 ve D4 sınıfı dayanıklılık gerektiren uygulamalar. Çeşitli Jowacoll® PVAc dispersiyonları ayrıca wheelmark onayına (IMO) sahiptir ve gemi inşaat uygulamalarında kullanılabilmektedir.

Özellikler: Jowacoll® reaktif PVAc dispersiyonları, son derece elastik ve esnek yapışma hattı sağlamaktadır. Polimerdeki çapraz bağlama grupları sayesinde, bu yapıştırıcılar, reaktif olmayan PVAc dispersiyonlarına göre üstün bir nem ve ısı direnci sağlamaktadır. Moleküllerin çapraz bağlanması, formüle asit tuzları eklenmek suretiyle sağlanmaktadır. Üretici (1-bileşenli sistemler) ve işleyici (2-bileşenli sistemler) tarafından eklenebilmektedir. Yüksek gereksinimler için, tek bileşenli D3 sistemlerinin nem dayanımı, yapıştırıcıya izosiyanat çapraz bağlama maddesi katılmak suretiyle daha da arttırılabilmektedir. Yeni üretim yöntemleri sayesinde, Jowacoll® grubunun reaktif dispersiyonları, çok düşük formaldehit emisyonlarına sahiptir.

 

Jowacoll® kavela yapıştırıcıları

İçeriği: Polivinil asetat

Uygulama: Kavela makinelerinde yumuşak veya sert dokulu ahşap ve sunta kavelaların yapıştırılması için. 

Özellikler: Kavela yapıştırma için Jowacoll® PVAc dispersiyonları, derz doldurma özellikleriyle sert-elastik yapıştırıcı film özelliğine sahip olup, basınçlı kutular ve yüksek basınçlı pompalar ile nozul applikatörlerle uygulanabilmektedir. Özel katkı maddeleri, kavela yapıştırıcının kuruyarak nozulu tıkamasını önlemekte ve molalardan sonra kesintsiz bir uygulama sunmaktadır. 

 

Jowacoll® PVAc postforming dispersiyonlar

İçeriği: Polivinil asetat

Uygulama: Postforming ve KA makineleri, D2 ve D3 dayanım sınıfları. 

Özellikler: Postforming ve KA yapışırıcıları rulo veya püskürtme tabancalarıyla uygulanır. İyi mekanik uygulama özelliklerine sahiptirler: Aplikatör rulosunda kurumaz, suntada hızlı kurur, uygulama yüzeyinde aşırı kuruma (keratinleşme) oluşmaz ve karşı yüzeyin ıslanmasını kolaylaştırır. Yüksek ilk mukavemeti sayesinde yapıştırıcı uygulanan parçalar hızlı bir şekilde üretim hattına verilir. 

Yüksek ısı ve nem dirençlerine sahip birleşimler yanı sıra taşlama ve lakeleme gibi üretim işlemlerinde mekanik direnç. 

 

Jowacoll® folyo yapıştırıcılar

İçeriği: Etilen vinilasetat kopolimerler

Uygulama: Duvar kağıtları, PVC ve ABS folyo laminasyonu 

Özellikler: Jowacoll® folyo yapıştırıcılar soğuk ve sıcak laminasyonda kullanılır. Yapıştırıcı malzemeye, folyoya veya her iki yüzeye uygulanabilir. Jowat folyo yapıştırıcı formülleri, yıllardan beri solvent içermemektedir. Denenmiş ve kanıtlanmış ürün grubu yanı sıra emisyon azaltılmış (ER) yapıştırıcı serilerinden yeni ürünler, %75'e kadar yüksek katı içeriğiyle bile, PVC, duvar kağıtlarına iyi yapışma, yüksek ısı direnci, mükemmel mekanik uygulama özellikleri yanı sıra iyi saklama stabilitesi özelliklerine sahiptir. Bir çapraz bağlama maddesiyle karıştırıldığında bu yapıştırıcılar, çok katmanlı döşeme malzemeleri üretiminde de kullanılabilir.

 

Jowapur® PU dispersiyonlar

1-bileşen / 2 bileşenli ısı aktivasyonlu yapıştırıcılar 
Jowapur® PU dispersiyonları, poliüretan bazlı yüksek kaliteli su bazlı yapıştırıcılardır. Malzemelerin ön kaplamasını yapmak için kullanılır ve kuruduktan sonra 55 °C ile 80 °C derece arasındaki ısıyla yeniden aktive olurlar. Genellikle, yapıştırıcı, sadece bir yapışma yüzeyine uygulanır. Bu, başta 3D mobilya önleri laminasyonu ve otomotiv endüstrisinde dekoratif iç döşeme (örn: kapı astarları ve paneller) üretiminde yıllardan beri uygulanan bir yöntemdir. Yapıştırıcılar, vakum derin çekme yöntemleri yanı sıra presli laminasyon yöntemiyle malzemelerin dekoratif termoplastik folyolar (örn: PVC, ABS, polyolefin veya polyester), tekstil veya deriyle lamine edilmesinde kullanılır. Kullanılacak laminasyon işlemi, büyük ölçüde birleştirilecek malzemelerin gözenekliliği veya nefes alabilirliğine bağlıdır. 

 

Genellikle, bu ürünler, tek bileşenli, reaktif olmayan yapıştırıcılar olarak da uygulanabilir (sınırlamalar için, bakınız TDS). Ancak, deneyimler, yapıştırıcıya çapraz bağlama ajansı katılmak suretiyle malzemelere yapışma gücünün önemli düzeyde arttırılabildiğini göstermiştir. Ayrıca, bu ajan yapıştırıcının ısı, nem ve plastikleştiricilere karşı direncini de büyük ölçüde arttırmaktadır. Bu ürünler bu nedenle neredeyse sadece iki bileşenli sistemler olarak kullanılmaktadır. 

 

Jowat'ın yenilikçi, tek bileşenli ve reaktif PUR dispersiyonları ise bir istisnadır. Bu ürünler, yapıştırıcı üretimi sırasında katılan ideal miktara çapraz bağlama ajanıyla birlikte formüle edilmiştir. Bu nedenle, müşteriler herhangi bir çapraz bağlayıcı katmadan yapıştırıcıyı doğrudan kullanabilmektedir.