Yukarı
Çık

 

TEKSTİL SEKTÖRÜ

Jowat, tekstil üretiminde yapıştırıcıların kullanıldığı her uygulamada doğru partnerdir. Birçok uygulama için müşterilerimize geniş yenilikçi ürün yelpazesi sunulmaktadır.

  • Reaktif Hotmelt yapıştırıcılar
  • Termoplastik Hotmelt Yapıştıcılar
  • Pressure-sensitive Hotmelt Yapıştıcılar
  • Dispersiyon Yapıştırıcılar

 

Tekstil endüstrisinde Jowat yapıştırıcıları

 

Başta laminasyon ve kaplama işlemleri olmak üzere tekstil endüstrisinde gerek duyulan uygulamalar için termoplastik ve reaktif hotmelt yapıştırıcılar, dispersiyon yapıştırıcıları ve solvent bazlı yapıştırıcılar geliştirilmekte ve başarılı bir biçimde kullanılmaktadır.

 

Uygulamada nem ile kürleşen poliüretan bazlı hotmelt yapıştırıcılar, bağ oluşturmada gerekli tüm koşulları sağlamaktadır. Gramaj değerleri düşük olduğunda dahi üstün yapışma gücü, düşük uygulama sıcaklığı, yıkama ve sterilizasyon işlemlerinde yüksek direnç kapasitesi, söz konusu ürünün ön plana çıkan özellikleri arasındadır. Jowat şirketi tarafından giysi endüstrisi için kullanıma sunulan tüm poliüretan (PUR) ürünleri, tekstil ürünlerinde oldukça düşük emisyon risklerine yönelik “Oeko-Tex 100” standardının katı gerekliliklerini karşılamaktadır.

 

Termoplastik hotmelt yapıştırıcılar genellikle bağımsız uygulamaların gerektirdiği koşullara göre uyarlanmaktadır. Laminasyon uygulamalarının, ürünün son kullanımına yönelik özel kalite koşullarını sağlaması gerekmektedir. Söz konusu ürün özellikleri, yapıştırıcı ürünlerin geliştirilmesi aşamasında hedeflenmektedir. Alt katmanlara yapıştırma işlemi ya da alev geciktirme kalitesi, nefes alabilirlik, sterilizasyon stabilitesi veya yüksek mekanik direnç gibi bazı ürün özelliklerini destekleyen farklı nitelikler söz konusu olduğunda özel formülasyon olasılıkları çeşitlenmektedir. Uygulamada uygun ekipman kullanıldığında dispersiyon yapıştırıcılar da kullanılabilir. Geniş ham madde yelpazesi de ilgili koşulları karşılayan yapıştırıcıların temin edilmesine olanak tanımaktadır. Giysi endüstrisinden teknik tekstillere kadar geniş uygulama alanı, yapıştırıcıların son ürün bakımından üstlendiği önemli rolü gözler önüne sermektedir.

 

Giysiler – Clothtech

Clothtech terimi, giysilere yönelik birçok tekstil türünü içermektedir. Söz konusu türler ise çeşitli malzemeler birleştirileceği zaman genellikle yapıştırma işlemini gerektirmektedir. Oldukça ince gecelik tekstillerine yönelik laminasyon işlemlerinden fonksiyonel dış giyim veya koruyucu kıyafetlere kadar birçok uygulama mevcuttur. Spor giyimleri ve mesleki kıyafetlere yönelik uygulamalar birbiri ile benzerlik göstermektedir.

 

Membran laminasyonu – Medtech

Bu konu, yukarıda belirtilen uygulamalar ile ameliyat önlükleri ya da hastanın idrarını tutamaması durumunda kullanılan ürünler gibi tıbbi ve hijyenik dokuma işlerini kapsamaktadır. Bahsedilen ürünlerin yıkama ve sterilizasyon işlemlerine karşı yüksek direnç göstermesi gerekmektedir. Jowatherm-Reaktant® ürünleri ile gerçekleştirilen yapıştırma işlemleri, söz konusu yüksek direnci sağlamaktadır.

 

Kaplama malzemeleri – Hometech

Hiç yapabileceğiniz kadar en uzun sürede oturmayı veya uzanmayı denediniz mi? Mobilyalara ve yataklara yönelik kaplama malzemeleri günlük kullanımda büyük bir gerilme altındadır. Oldukça ince yapılara sahip olabilen söz konusu kumaşların dayanıklılığı ve sağlamlığı, alt tabana uygun bir Jowatherm® ürünü ile gerçekleştirilecek bir laminasyon veya kaplama uygulaması aracılığıyla arttırılabilmektedir.

 

Binalara yönelik tekstil ürünleri – Buildtech

Yapı teknolojisinde teknik tekstil ürünlerinin de sızdırmazlık, buhar bariyerleri ve mekanik gerilim emilimi gibi belirli fonksiyonları sunması gerekmektedir. Fiziksel ve yapısal özellikler ortam iklimini belirlemekte ve yalnızca uygun yapıştırıcıları içeren güvenli çoklu tekstil bileşenleri ile garanti altına alınabilmektedir.

 

Endüstriyel Uygulamalar – Indutech

Teknik tekstil ürünleri, zımpara kağıdı laminasyonu veya çok katmanlı filtre malzemelerinin bir araya getirilmesi gibi birçok endüstriyel uygulamada kullanılabilmektedir. Jowat® yapıştırıcıları, ürün özelliklerini desteklemenin yanı sıra üretim sürecini oldukça verimli bir hale getirmektedir.

 

Temizliğe yönelik tekstil ürünleri – Hometech

Jowat® yapıştırıcıları, ovalama süngerleri, temizlik bezleri ve yer silme paspasları için günlük yaşamın birer parçalarıdır.