Yukarı
Çık

 

YOLCU KABİNİ FİLTRELERİ

Araç içine temiz hava temin edilmesi amacıyla yolcu kabinlerine yönelik filtreler üretilirken birçok tabaka sıralı olarak birbirine yapıştırılmaktadır.

  • Aktif karbon filtre malzemesinin laminasyonu için
  • Düşük uygulama miktarı
  • Yüksek performanslı filtre malzemesi

 

Bu şekilde birleştirilen filtre malzemeleri yolcuları toz, polen, pas, bakteri ve kötü kokulara karşı korumakta ve benzen ile ozon gibi gazlı kirleticilere karşı koruma sağlamaktadır. Aracın ekolojik etkileri bakımından söz konusu filtreler önemli bir rol oynamaktadır.

 

Gerekli görüldüğü takdirde bakım faaliyetleri sırasında tam performans göstermesi için yenisi ile değiştirilebilen uzun ömürlü filtreler, düşük gaz/petrol tüketimi için temel bir gereklilik olup, klima sistemine zarar vermemelidir.

 

Bu, kullanılan yapıştırıcının filtre performansını hiçbir şekilde etkilememesi gerektiği anlamına gelmektedir. Yeni Jowat-Toptherm® ve Jowatherm-Reaktant® yapıştırıcılar, oldukça düşük gramajlar içeren aktive edilmiş karbon filtre ortamlarındaki lamine işlemlerinde üstün sonuçlar vermektedir. Söz konusu minimal tüketim, aktive edilmiş karbonun açık yüzey alanlarının taban katmanına yapıştırıldığında filtreleme ve temiz havanın sürdürülmesi fonksiyonları için mümkün olduğunca geniş kalmasını sağlamaktadır. Buna ek olarak filtreler çoklu katmanlar halinde birleştirilse dahi hava geçirmezlik özelliği oldukça yüksek değerlerde seyretmektedir. Aktif karbonun filtreleme performansı iyileştirilmekte ve istenmeyen kokular ile gazların yüzeyde tutulumu garanti edilmektedir.

 

Yapıştırıcıların açık kalma süresi, aktive edilmiş karbonun filtre kumaşına uygulanması için gerekli olan kaplama süresine bağlıdır. Bu durumda üretim uygulamaları sırasında yüksek verimlilik ve güvenilirlik ile üstün ürün kalitesi ve filtreleme performansı gibi avantajlar elde edilecektir. Yapıştırma işlemine tabi tutulan bileşen uca doğru işlem gördüğünde filtrede ilk test gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda birleştirilen ürün sargıdan açılmakta, kesilmekte ve pilelenmektedir. Aktif karbon filtrelerin üretimi için Jowat imzasını taşıyan yapıştırıcılar tüm bu mekanik gerilimlere dayanıklılık gösterebilecek bir kapasitededir. Özellikle aktif karbon işlemleri için geliştirilen söz konusu ürünler doğal bir kokuya sahip olmakla birlikte oldukça düşük bir buğu ve emisyon değerlerlerine ulaşmaktadır. Tüm bu özellikler, yolcu kabinlerine yönelik filtrelerin montajında kullanılan yapıştırıcılardan beklenen temel gerekliliklerdir. Jowatherm-Reaktant® yapıştırıcıları, otomotiv üreticileri tarafından ihtiyaç duyulan yüksek ısı dayanımlarına ilişkin koşulları karşılamakta ve yolcu kabinlerinin orijinal malzeme üreticisi tarafından öngörülen kalite düzeyinde üretilmesine olanak tanımaktadır.