Yukarı
Çık

 

YAPI TEKSTİLLERİ

Jowat, teknik tekstil ürünlerinin imalatında kullanılan yapıştırıcılar bakımından doğru partnerdir.

  • Yapı sektöründe teknik tekstillerin laminasyonu ve kaplanması için yenilikçi yapıştırıcılar

 

Yapı sektöründe kullanılan teknik tekstiller için Jowat yapıştırıcıları

 

Şirket olarak müşterilerimize teknik tekstil ürünlerinin yapı endüstrisine uygun olmasına yönelik koşulları karşılayan kapsamlı ve yenilikçi bir ürün yelpazesi sunmaktayız. Laminasyon ve kaplama uygulamalarında birçok termoplastik hotmelt, reaktif ve su bazlı dispersiyon yapıştırıcıları başarılı bir biçimde kullanılmaktadır.

 

Yapı endüstrisinde yapıştırıcıların kullanıldığı temel uygulama alanlarından biri çatı kaplama malzemelerinin üretimidir. Söz konusu teknik tekstiller büyük bir çoğunlukla birçok malzemenin lamine edilmiş çeşitli katmanlarından oluşmaktadır. Çatıdaki kurulum ortamına bağlı olarak üstün buhar geçirmezlik veya buhar bariyeri seçeneklerini içeren bir malzeme tercih edilebilir. Yapıştırılan bileşiğin mekanik gerilime dayanıklı olması, üzerinde yürümeden dolayı delinmelere karşı direnç göstermesi ve UV ışınlarına maruz kaldığında üstün bir dayanıklılık sergilemesi gerekmektedir. Uygulama kapsamında polipropilen (PP) folyoların ve kumaşların laminasyonu için en uygun yapıştırıcıların poliolefin bazlı (PO) yapıştırıcılar olduğu kanıtlanmıştır. Poliüretan (PUR) ho tmelt yapıştırıcılar ise üstün bileşen gücü ve kusursuz bir mekanik direnç için alternatif ürünlerdir.

 

Boya uygulamalarına yönelik koruyucu film gibi, daha geniş tekstil yapısındaki keçenin yapıştırılmış bileşikleri için, pressure-sensitive hotmelt yapıştırıcılar oldukça uygundur. Bu alanda genellikle polietilen (PE) folyolar gibi iyi yapışmayan alt malzemeler kullanıldığından, pressure-sensitive hotmelt yapıştırıcılar üstün yapışma özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

 

Yollardaki ve set binalarındaki inşaat önlemleri genellikle bir destek mekanizması veya file kumaşlar ile güçlendirilmektedir. Sabit bir plastik file aracılığıyla yüksek gerilim absorbe edilirken ilgili kumaş ile katmanlar arası boşluk sağlanmaktadır. Üretim prosesinde, ilgili katmanların birbirine yapıştırılması için genellikle dispersiyon yapıştırıcılar kullanılmaktadır. Dispersiyon ürünler, yüksek katı madde içeriği, kısa buharlaşma süreleri ve yüksek ilk mukavemet özelliğini sağlar.