»Teknik Bilgiler»PUR ve EVA Tutkal Karşılaştırması

PUR ve EVA Tutkal Karşılaştırması

En doğru bağı kurun

İşletmeniz sıcak tutkala bağlı bir üretim yapıyorsa, mutlaka PUR ve EVA tutkal arasında bir karşılaşma ile karşı karşıya gelecektir.

 

1990’ların ortalarına kadar sektör standardı olan EVA bazlı tutkallar, tekrar ısıtılıp kullanılabilmesi, kısa sürede kürleşmesi ve birçok materyal ile sorunsuz uygulanabilmesi ile yaygın olarak kullanılmaya başlanmıştır. Yine 1990’ların başında daha iyi performans için üretilen PUR tutkallar ise kimya mühendisliğinin son noktası olarak lanse edilmiştir. Fakat ilk zamanlarında ki kullanım zorluklarından, hazırlık aşamasının uzunluğundan teknolojisinin gelişmesi zaman almıştır.

 

PUR tutkal yapısı gereği bağlanma işlemini kimyasal reaksiyon sonucu tamamlar. Nemli ortamda daha iyi sonuçlar verebilen PUR için uygulama makinaları kritik öneme sahiptir ve PUR tank eritme sistemleri günümüzde piyasada rahatça bulunabilmektedir.

 

PUR tutkalın avantajları:

 

  • PUR tutkal EVA tutkallara göre daha pahalıdır. Fakat neredeyse yarı kalınlıkta ki bir PUR tutkal EVA’ya oranla çok daha iyi tutunum sağlar.
  • PUR daha az tutkal sürümü demek olduğu için yapıştırılması gereken ince alanlarda daha fazla tercih edilecektir.
  • PUR tutkal renksizken EVA adhesive beyaz ve saman rengindedir. Uygulama alanı düşünüldüğünde bu bir fark yaratabilmektedir.
  • PUR tutkal EVA tutkala göre daha uzun ve esnek bir yapışma sunar. PUR’un kağıt, kumaş gibi bir yüzeye yapıştıktan sonra kağıdı ve kumaşı koparmadan çıkartması çok zordur. Buda bitmiş üründe daha iyi performans demektir.
  • PUR tutkallar tekrar kullanılamazken, EVA tutkallar ise tekrar ısıtılıp kullanılabilmektedir. Bu EVA tutkallar için bir avantaj gibi gözükse de bir kumaşı, ahşap makina veya kitabı farklı coğrafi bölgelere gönderdiğinizde tutkal durumunun değişken olması ürün kalitesini negatif olarak etkileyebilmektedir. PUR tutkallar ise bir kere yapıştırma işlemi sağlandıktan sonra, tekrar bir tepkimeye girmez ve gönderdiğiniz ürün Kutuplarda da, Sahra Çölünde de özelliğini kaybetmez (-40 °C’den +200 °C’ye).

Mükemmel sonuçlar için: SENTEZ; farklı sektörlerdeki müşterileri için firmaya özel yenilikçi endüstriyel yapıştırıcılar ve hammaddeler temin eder. Özel danışmanlık servisimiz için bizimle irtibata geçin.

Ürün Danışmanı / Satış

Ürün veya uygulama hakkında bir sorunuz mu var? Var ise yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Teknik Destek

Profesyonel destek veya çözüme mi ihtiyacınız var? Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Alaaddinbey Mah. 614. Sok. No: 5/C
Nilüfer / Bursa

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2022 Sentez Optimum Kimya

SiteMap  |  Tasarım : interbim.com