»Teknik Bilgiler»PES

PES

En doğru bağı kurun

Tekstilde kullanılan yapay bir lif türü olan polyester’in kısaltmasıdır.

 

Polyester, polimerlerin bir kategorisi veya daha özel olarak ana bağları içinde ester fonksiyonel grupları içeren yoğuşma polimerleridir. Poliesterler doğada bulunmasına karşın, polyester genel olarak tüm polietilen tereftalat ve polikarbonat içeren sentetik polyesterlere ait geniş bir aileyi belirtir.

 

Polyester kelimesi, genellikle polyester liften üretilen kumaşı belirtir. Polyester lifleri sıklıkla pamuk lifleri ile birlikte daha iyi özelliklere sahip giysiler üretmekte kullanılır. Polyester kumaş, tekstilde oldukça geniş bir kullanım alanı bulmuştur. Tek başına kullanılacağı gibi diğer liflerle de karıştırılarak kullanılan polyester ipliğinden; tafta, organze ve saten gibi çeşitli kumaşlar üretilir.

 

En çok pamuk lifiyle karıştırılan polyester lifleri yün, akrilik, ipek, viskoz ve keten lifi ile de kullanılabilir. Günümüzde en çok kullanılan sentetik lif konumunda olan polyester lifleri elde edilmesi kolay ve doğal liflere yakın özellik gösteren bir yapıya sahiptir. Pamuğa en yakın özelliklere sahip yapay bir lif olan polyester lifleri pamuk ihtiyacının giderek artmasıyla daha çok öne çıkmıştır.

 

Bir dialkol ile dikarboksilik asidin kondenzasyonu sonucunda elde edilen polyester, kimyasal yapısı bakımından 3 grupta incelenir:

 

  • 1. Grup: PET lifleri (polietilen tereftalat)
  • 2. Grup: PCDT lifleri (poli sikloheksil dimetilen tereftalat)
  • 3. Grup: Modifiye polyester lifleri.

Mükemmel sonuçlar için: SENTEZ; farklı sektörlerdeki müşterileri için firmaya özel yenilikçi endüstriyel yapıştırıcılar ve hammaddeler temin eder. Özel danışmanlık servisimiz için bizimle irtibata geçin.

Ürün Danışmanı / Satış

Ürün veya uygulama hakkında bir sorunuz mu var? Var ise yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Teknik Destek

Profesyonel destek veya çözüme mi ihtiyacınız var? Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Alaaddinbey Mah. 614. Sok. No: 5/C
Nilüfer / Bursa

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2022 Sentez Optimum Kimya

SiteMap  |  Tasarım : interbim.com