Yukarı
Çık

 

OTOMOTİV YAPIŞTIRICILARI

Günümüzde otomobil üreticileri, yapıştırıcı teknolojisini üretim hatlarının sabit bir öğesi olarak değerlendirmektedirler.

  • Reaktif hot meltler
  • Termoplastik hot meltler
  • Pressure-sensitive hot meltler
  • Dispersiyonlar

 

Otomotiv Sektöründe Jowat yapıştırıcıları

 

Her bir araçta birçok parçanın birleştirilmesi ve monte edilmesi amacıyla farklı yapıştırıcılardan ortalama 15 kg kullanılmaktadır. Otomotiv şirketleri ve bu şirketlerin uluslararası çapta tanınan alt tedarikçileri, Jowat şirketi tarafından kullanıma sunulan yenilikçi yapıştırıcılara güvenmektedir.

 

Jowat SE şirketi tarafından üretilen yapıştırıcıların kullanıldığı temel alanlardan biri araçların iç donanımlarıdır. Yapıştırıcılara yönelik özel imalat teknolojileri büyük ölçüde değişiklik gösterse dahi Jowat SE şirketi tarafından temin edilen tüm ürünler kapsamlı bir biçimde test edilmiş ve uzun süreli kullanıma uygun oldukları kanıtlanmıştır. Otomotiv partnerleri, parça üreticileri ve mühendislik şirketleri ile yakın işbirliği içerisinde yeni prosesler ve yapıştırıcılar geliştirmiştir. Tüm testlerin başarı ile tamamlanması üzerine seri üretim uygulamalarına geçilebilir. Yapıştırıcılar, verimli bir üretim prosesini destekleme ve bağımsız bileşen koşullarını sağlama rolüne sahiptir.

 

Jowat SE şirketi tarafından piyasaya sunulan yapıştırıcılar, termoplastik hotmelt ile gerçekleştirilecek ön kaplama işlemlerinden doğrudan folyo veya tekstile, iç donanımlarının üretimine ve aracın son montaj faaliyetlerine kadar tüm tedarik zincirinde kullanılabilmektedir.

 

Bu bağlamda amblem yerleştirmeden açılır tavanlara yönelik tüm tekstil ürünlerinin imalatına, bagaj astarlamadan hava kanalı ızgaralarına yönelik dekoratif süslere ve sütunlara yönelik yüzey kaplamadan alt koltuk katmanlarının montajına kadar birçok uygulama mevcuttur. Jowat şirketi tarafından üretilen yapıştırıcılar her alanda başarılı bir biçimde kullanılabilmektedir.

 

Bu broşür, otomotiv sektöründe uygulanan tüm yapıştırma işlemlerinin kapsamlı olarak derlendiği bir belge değildir. Söz konusu broşür ile yalnızca sektöre yönelik birçok yapıştırma uygulamasının genel açıklamalarına yer verilmesi amaçlanmaktadır.

 

Dekoratif iç döşeme

Kapı panelleri, kontrol panelleri ve sütunlar, araç içlerinin görselliği bakımından büyük önem taşımaktadır. Seçkin tekstil, modern folyo veya hakiki deri başta olmak üzere geniş bir malzeme seçeneği için en çeşitli üretim yöntemlerine başvurmaktadır. Jowat markalı yapıştırıcılar, günümüzde kullanılan tüm teknolojiler için ekonomik uygulamalara olanak tanımaktadır. Öte yandan Jowat yapıştırıcıları, yeni malzeme kombinasyonlarının optimize edilmesine yardımcı olmaktadır.

 

Bagaj kapağı ve kaplama uygulamaları

Bagaj, yalnızca bavulların muhafaza edildiği bir bölüm değildir. Bagaja yönelik birçok yapıştırma uygulaması söz konusudur. Halı malzemesi, yükleme alanlarına ve arka koltukların tabanına, şekillendirilmiş sünger bileşenlerinin birleşim noktalarına ve sürgülü bir mekanizmaya ya da arka raflara sahip bagaj kapaklarına yapıştırılır. Jowat imzasını taşıyan yapıştırıcılar, bu tür uygulamalar için tüm büyük otomobil üreticilerinin araçlarında kullanılmaktadır.

 

Ses ve titreşim absorpsiyonu

Araç içindeki akustik düzen, büyük ölçüde ses izolasyon elemanlarının kullanımına bağlıdır. Söz konusu izolasyon elemanları, ses geçirmez parçalar olarak doğrudan araç gövdesinin sac levhasına yapıştırılmaktadır. Pressure-sensitive hotmelt yapıştırıcılar ile gerçekleştirilen ön kaplama, hat üzerindeki işlemleri kolaylaştırmakta ve çevre dostu bir nitelik taşımaktadır. Yapıştırıcıların titreşim azaltıcı özelliği ise izolasyon malzemelerinin etkinliğini desteklemektedir.

 

Montaj ve özel uygulamalar

Araç panelini kaldırdığınızda birçok mandal ve tespit pimi ile karşılaşabilirsiniz. En uygun birleştirme teknolojisi yapıştırma işlemidir. Söz konusu montaj parçalarının birleştirilmesi ve aracın son şeklinin ve fonksiyonlarının hizmete sunulabilmesi için termoplastik ve reaktif hotmelt yapıştırıcılardan faydalanılmaktadır.

 

Filtre üretimi

Araçta yer alan filtreler sarf malzemelerdir. Hava, yağ ve kabin filtrelerinin düzenli aralıklarla değiştirilmesi gerekmektedir. Otomobil üreticileri tarafından yeni araçlara yerleştirilen filtreler ve değişim filtreleri, Jowat imzasını taşıyan yapıştırıcılar ile yapıştırılmaktadır.