»Teknik Bilgiler»İyonik Bağ ve Kovalent Bağ

İyonik Bağ ve Kovalent Bağ

En doğru bağı kurun

Doğada elementler çoğunlukla moleküller ve bileşikleri halinde bulunurlar.

 

Moleküldeki ve bileşikteki atomları bir arada tutan kuvvetlere kimyasal bağ denir. Kimyasal bağlar atomların cinsine göre iyonik ve kovalent olmak üzere ikiye ayrılır.

 

İyonik bağ metal ve ametal atomları arasında elektron alışverişine dayalı kurulan, kovalent bağ ise ametal atomları arasında elektron ortaklaşmasına dayalı kurulan bağlardır. İyonik bağ son katmanında 1, 2, 3 elektron bulunduran elementlerle (metaller), son katmanında 5, 6, 7 elektron bulunduran elementler (ametaller) arasında gerçekleşirken; kovalent bağ son katmanında 5, 6, 7 elektron bulunduran elementlerin (ametaller) elektronlar ortaklaşa kullanmılması sonucu oluşur.

 

İyonik bağ molekül oluştururken kovalent bağ molekül oluşturmaz.

 

Kovalent bağ durumunda, her atomun etrafındaki moleküler geometri, VSEPR kuralları ile belirlenirken, iyonik malzemelerde geometri, maksimum sıkıpaket kurallarını takip eder.

Mükemmel sonuçlar için: SENTEZ; farklı sektörlerdeki müşterileri için firmaya özel yenilikçi endüstriyel yapıştırıcılar ve hammaddeler temin eder. Özel danışmanlık servisimiz için bizimle irtibata geçin.

Ürün Danışmanı / Satış

Ürün veya uygulama hakkında bir sorunuz mu var? Var ise yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Teknik Destek

Profesyonel destek veya çözüme mi ihtiyacınız var? Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Alaaddinbey Mah. 614. Sok. No: 5/C
Nilüfer / Bursa

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2022 Sentez Optimum Kimya

SiteMap  |  Tasarım : interbim.com