»Teknik Bilgiler»Genel Yapıştırıcı Türleri

Genel Yapıştırıcı Türleri

En doğru bağı kurun

1. Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar / CoPA, EVA, PO, (PA), (PE), (Amorf PE)

2. Reaktif Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar / PUR, POR

3. Dispersiyon Yapıştırıcılar / PVAc, EVA, PU, Kopolimerler

4. Solvent Bazlı Yapıştırıcılar / CR, SC, PU

5. Reaktif Tek ve Çift Komponentli Sistemler / PU Polimerler, SE Polimerler, Epoksi Resinler

6. Basınca Duyarlı Yapıştırıcılar / PSA Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar

7. Primerler / SuBazlı Primerler, Solvent Bazlı Primerler, Yıkama Primerleri

8. Yıkama Ajanları ve Temizleyiciler / Temizleyiciler, Yıkama Ajanları, Temizleme Ajanı

9. Köpükler (Montaj Köpükleri), Sızdırmazlık Bileşenleri (Sızdırmazlık Ürünleri), Sentetik Kauçuk ve STP Yapıştırıcılar

 

1. Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar / CoPA, EVA, PO, (PA), (PE), (Amorf PE)

EVA Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar:

EVA ağırlıklı olarak üretilen bu tip yapıştırıcılar en yaygın yapıştırıcı tipini oluşturmaktadır.

Bu tip yapıştırıcıların yumuşama noktası standart değildir ve her firma farklı yumuşama noktasına sahip ürünler üretir. Özellikleri, ısı direnci, bağ gücü veya mevcut makina ve hatların hat hızı gibi parametrelere göre ayarlanır. Manuel uygulama da mümkündür.

EVA ürünler, düşük duman yayılımı, düşük alevlenme, daha az koku, düşük VOC ve mükemmel yaşlanma direnciyle tercih edilmektedir.

Soğutulduktan/kristalizasyondan hemen sonra mukavemet kazanırlar ve 90 °C'ye kadar sıcaklık dayanımı değerine ulaşırlar.

Avantajlar:

 • Standart işleme sıcaklıkları
 • Yüksek başlangıç yapışması
 • İyi fiyat-performans oranı.

Gereksinimlere bağlı olarak, bu sıcak tutkal yapıştırıcı sistemlerİ tipik olarak ahşap endüstrisinde (iç mekan kullanımı için mobilya kenarlarının bitirilmesi veya profillerin kaplanması), plastik işleme endüstrisinde (filtre endüstrisi dahil), kağıt işlemede, montaj yapıştırmada ve el sanatlarında kullanılır.

PA Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar:

PA sıcak tutkal yapıştırıcılar, mükemmel ısı direncinin yanı sıra çok iyi kimyasal direnç sunar.

Geniş bir sıcaklık aralığında yakıt ve motor yağına karşı dayanıklıdır. Bu özelliklerinden dolayı bu yapıştırıcılar, filtre kağıtlarının genellikle yapıştırıldığı endüstriyel otomotiv filtresi üretiminde sıklıkla kullanılmaktadır. Ayrıca mobilya sektöründe termoplastik poliamid sıcak tutkal yapıştırıcılar kullanılmaktadır ve özellikle yüksek mekanik ve termal strese maruz kalan bileşenler yapıştırılır. Tipik uygulamalar doğrudan post şekillendirme işlemi sırasında kenar bantlama, montaj yapıştırma ve boşlukları doldurma işlemleridir.

PO Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar:

PO sıcak tutkal yapıştırıcılar ekonomik fiyat-performans oranı ile sunduğu yüksek sıcaklık direnci ve farklı plastiklere iyi yapışma özellikleri ile ön plana çıkmaktadır.

Poliolefinlere ön işlem yapılmadan yapışması ve tutkal hattının elastik özellikleri bu sıcak tutkal yapıştırıcılarIN özellikle önemli özellikleridir.

Soğutulduktan/kristalizasyondan hemen sonra mukavemet kazanırlar ve 120 °C'ye kadar sıcaklık dayanımı değerine ulaşırlar.

 

2. Reaktif Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar / PUR, POR

Reactive PUR Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar:

Bu sıcak tutkal yapıştırıcı sistemleri, yapıştırılacak malzemeden veya çalışma ortamından gelen nem ile reaksiyona girer ve bağ oluşturur. Sıvı yapıştırıcının sertleşmesi yoluyla fiziksel etkiye ek olarak, ayrıca bağlanma özelliklerini olumlu yönde etkileyen kimyasal bir reaksiyon da meydan gelir.

Poliüretan bazlı sıcak tutkal yapıştırıcılar, geleneksel yapıştırıcı gruplarının iki önemli avantajını birleştirir:

 • Montaj işlemi sırasında yapıştırıcının hızlı soğuması sayesinde bağ yüksek mukavemete sahip olduğu için genellikle daha fazla sabitleme veya presleme gerekli olmaz.
 • Daha sonra alt tabakalardan veya ortam havasından gelen nem ile çapraz bağlama gerçekleşir ve PUR sıcak tutkal yapıştırıcılara yüksek sıcaklık ve nem direncini verir.

Yapıştırma özellikleri veya su ve sıcaklık direnci ile ilgili olarak, PUR sıcak tutkal yapıştırıcıların yenilmesi zordur.

Kısa ile orta açıkta kalma süresi nedeniyle uygulama belirli koşullar altında yapılmalıdır.

Avantajlar:

 • En kısa pres süreleri için olağanüstü yeşil dayanıklılık (Reaktif PUR sıcak tutkal yapıştırıcılar, EVA sıcak tutkal yapıştırıcılara kıyasla biraz daha düşük yeşil mukavemete sahiptir).
 • Yüksek ilk sayanım.
 • %100 katı içerik.
 • Solvent içermez.
 • Tutkal hattı sıcağa, soğuğa, neme ve kimyasallara karşı son derece dayanıklıdır.
 • Düşük sıcaklıklarda bile kalıcı esneklik.
 • Düşük işlem sıcaklığı.
 • Çok iyi yaşlanma direnci.

Gereksinimlere bağlı olarak, bu sıcak tutkal yapıştırıcı sistemleri tipik olarak mobilya üretimi, otomotiv endüstrisi, kağıt işleme, elektronik ve tekstil endüstrilerinde kullanılmaktadır. Profil sarmadan kenar bantlamaya ve çok çeşitli montaj yapıştırmalarına kadar her şey mümkündür. Uygun makina, hat ve ekipmanlar ile uygulama yapılır.

Reactive PO Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar:

Reaktif PO sıcak tutkal yapıştırıcıyla oluşturulabilecek bağlar, PO sıcak tutkal yapıştırıcıların özelliklerine ek olarak yeniden eritilemeyen bir formatta maksimum sıcaklık, su ve kimyasal dayanıma sahip uzun ömürlü bir yapıştırıcı hattının ek avantajlarıyla birleştirir.

Özellikleri ısı direnci, yapışma gücü veya mevcut makina ve hatların hızı gibi gereksinimlere göre ayarlanır. Manuel uygulama da mümkündür.

Avantajlar:

 • Standart işleme sıcaklıkları
 • Yüksek ilk tutunma
 • İyi fiyat-performans oranı.

Bu yapıştırıcı sistemlerinde uygulamalar çeşitlilik göstermekte ve tipik olarak ahşap, plastik ve filtre endüstrilerinde kullanılmaktadır. Mobilya üretiminde, filtre üretiminde, kağıt işlemede ve montaj yapıştırmada mükemmel uygunluk sağlamaktadır.

 

3. Dispersiyon Yapıştırıcılar / PVAc, EVA, PU, Kopolimer

PVAc Dispersiyonlar:

PVAc esaslı yapıştırıcılar suyun buharlaşması ya da yapıştırılan malzeme tarafından emilmesiyle katılaşır. Ancak suyun buharlaşma hızı yavaş olduğu için kuruma süresi sıcak tutkal yapıştırıcılara göre uzundur. Beyaz renkli çok ince ve sıvıdan koyudur. Su bazlı oldukları için insan sağlığı ve çevre sağlığı açısından zararı en az olan yapıştırıcılardır.

Yapıştırıcı anlamında en yüksek tüketim miktarlarına sahip olan bu emülsiyonlar aynı zamanda boya ve tekstil sektörlerinde de kullanılmaktadır.

EVA Dispersiyonlar:

Bu emülsiyonlarda vinil asetat yapıya sertlik ve mukavemet, etilen ise yumuşaklık, elastikiyet ve kimyasal dayanım vermektedir.

 

4. Solvent Bazlı Yapıştırıcılar / CR, SC, PU

Çözücü olarak büyük oranda solvent içeren bu yapıştırıcıların kuruma sürelerinin istenildiği gibi ayarlanabilir olma, üstün yapıştırma gücü, nemli ortamlara dayanıklılık gibi üstün özellikleri vardır.

Yapıştırıcılar genellikle sprey tabancası yardımıyla uygulanır. Bu uygulamalarda solventler, püskürtme sırasında ve sonrasında buharlaşan işlem yardımcıları görevini üstlenir.

Solvent esaslı yapıştırıcılar, yüksek yaş dayanımın yanı sıra özellikle de yüksek gerilimli yapıştırma, az basınç ile kısa presleme süreleri ve çabuk kohezyon oluşumu sayesinde hızlı uygulama ve montaj süreçleri sağlığı için emek yoğun, verimli üretimin temelini oluşturur.

Bu yapıştırıcılar yapıştırılacak alt tabakaya tek veya çift taraflı sürülerek işlenir. Bağlanmayı mümkün kılan çözünmüş reçineler solvent vasıtasıyla sıvı halde tutulur. Çözücü buharlaşma yoluyla uçar ancak reçine substratların hassas bir şekilde birleştirilmesine izin vermek için yapışkan kalır. Bağ, doğru basıncın uygulanmasıyla sağlanır.

Avantajlar:

 • Tek bileşenli bir yapıştırıcı olarak iyi ısı direnci
 • Yüksek sıcaklık ve nem direnci
 • Plastik ve metallere iyi yapışma
 • Yoğun, verimli üretim ile sonuçlanan yüksek çekme yapışmasının yanı sıra kısa presleme süreleri ve hızlı kohezyon.

Bu yapıştırıcı tipi ağırlıklı olarak ayakkabıcılık, saraçlık, marangozluk üretiminde ve ayrıca profil kaplamada kullanılmaktadır.

 

5. Reaktif Tek ve Çift Komponentli Sistemler / PU-Polimerler, SE-Polimerler, Epoksi Resinler

1C PUR Yapıştırıcılar

Bu yapıştırıcılar havadan ve alt tabakadan gelen nem ile çapraz bağ kurarak kürleşirler. Bağlar son derece güçlüdür ve sıcaklığa ve suya dayanıklıdır.

Bu yapıştırıcı sistemler özellikle taş ve plastik gibi yapıştırılması zor malzemelerde, her türlü ahşapta (örn. pencere, kapı, merdiven vb.) ve panel yapıştırmada kullanılır.

2C PUR Yapıştırıcılar

Hedeflenen bir sertleştirici (katalizör) eklenmesiyle, PUR yapıştırıcılar, istenen tüm yapıştırma özellikleriyle belirli üretim zaman dilimlerini karşılar.

İki bileşenli PUR sistemleri neme bağımlı değildir.

Bu yapıştırıcı sistemler özellikle filtre üretimi, sandviç paneller, hafif paneller, fiber beton yapıştırma, sızdırmazlık köpükleri vb. için kullanılmaktadır.

Avantajlar:

 • %100 katı içerik
 • Solvent içermez
 • Yaygın malzemeler için en iyi yapışma özellikleri
 • Bu yapıştırıcı sistemleri, özellikle yüksek sıcaklık direnci olmak üzere, iklim değişikliği koşullarıyla ilgili yüksek gereksinimler açısından performansları ile özellikle karakterize edilir
 • Bağlar, özellikle yüksek mukavemetleri ve sıcaklığa ve suya karşı dirençleri ile karakterize edilir
 • İki bileşenli sistemlerin uygulaması otomatik karıştırma ve dozajlama ünitesi ile gerçekleşir.

 

6. Basınca Duyarlı Yapıştırıcılar / PSA Sıcak Tutkal Yapıştırıcılar

Bu yapıştırıcılar tutunma için hafif bir basınç uygulanması ile basit bir bağ oluşturmaktadır. Bu ürünler sürekli yapışkan haldedir ve kalıcı veya sökülebilir uygulamalar için tasarlanmıştır.

İşlem sırasında kalıcı olarak yapışkan ve iyi nem direncine sahip elastik bir tutkal hattı oluşturur. Basınca duyarlı yapıştırıcıların ana özelliklerinden biri de hemen hemen tüm yüzeylere iyi yapışmalarıdır.

Üretim sürecinde kalıcı yapışkanlık sağlarlar.

 

7. Primerler / Su Bazlı Primerler, Solvent Bazlı Primerler, Yıkama Primerleri

Primer yapıştırıcı ile malzeme arasına uygulanan bir maddedir. Tipik olarak yapıştırılması zor olan yüzeylerde yapışmayı iyileştirir.

Primer uygulaması tüm yüzeye ince fakat eşit bir kat olarak yapılır.

Primerler özellikle tüm zorlu yüzeyler için kullanılır. Örneğin; ambalajlama için plastik profiller veya ayrıca alüminyum vb. gibi metaller.

 

8. Yıkama Ajanları ve Temizleyiciler / Temizleyiciler, Yıkama Ajanları, Temizleme Ajanı

 

9. Köpükler (Montaj Köpükleri), Sızdırmazlık Bileşenleri (Sızdırmazlık Ürünleri), Sentetik Kauçuk ve STP Yapıştırıcılar

STP Yapıştırıcılar

Esnek yapı bağlantıları oluştururarak daha popüler hale gelen STP yapıştırıcılar, oldukça geniş kullanım yelpazesi ve mükemmel işleme özellikleri ile yapıştırıcı teknolojisinde çok yönlülüğe örnektir

Malzemelere ve yüzeylere mükemmel yapışma

Kullanımı kolay

Üzeri boyanabilir

Çok yüksek yeşil mukavemet

Kalıcı elastik

Kabarcıksız kürleşme

Solvent içermez

Nemle kürleme

Sıcağa, soğuğa, suya ve UV ışığa karşı olağanüstü direnç

Metaller, cam, seramik ve farklı plastikler üzerine primersiz yapıştırma

Farklı malzemelerin elastik olarak sabitlenmesi, yapıştırılması ve montajı için uygundur. Camı veya metali metale (paslanmaz çelik) yapıştırmak için mükemmeldir. Otobüs - Kamyon - Demiryolu uygulamalarında ve hava koşulları ve UV ışığına karşı mükemmel direnci nedeniyle rüzgar türbinlerinde de kullanılmaktadır. STP yapıştırıcılar, çeşitli endüstriyel uygulamaların yanı sıra montaj ve inşaat için ve primersiz cam, alüminyum ve paslanmaz çeliği yapıştırmak için kullanılabilir.

Mükemmel sonuçlar için: SENTEZ; farklı sektörlerdeki müşterileri için firmaya özel yenilikçi endüstriyel yapıştırıcılar ve hammaddeler temin eder. Özel danışmanlık servisimiz için bizimle irtibata geçin.

Ürün Danışmanı / Satış

Ürün veya uygulama hakkında bir sorunuz mu var? Var ise yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Teknik Destek

Profesyonel destek veya çözüme mi ihtiyacınız var? Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Alaaddinbey Mah. 614. Sok. No: 5/C
Nilüfer / Bursa

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2022 Sentez Optimum Kimya

SiteMap  |  Tasarım : interbim.com