»Teknik Bilgiler»ABS

ABS

En doğru bağı kurun

“Akrilonitril Bütadien Stiren” veya kısaltılmış ismi ile ABS olan maddenin kimyasal formülü (C8H8• C4H6•C3H3N)x). Kalıp yolu ile üretilen ürünlerde çok yaygın olarak kullanılan hafif ve sert bir polimerdir.

 

Bu malzeme polibütadien içinde stiren ve akrilonitrilin polimerizasyonu ile elde edilen bir kopolimerdir. İçerdiği madde oranları 15%-35% arası akrilonitril, 5%-30% arası butadien ve 40%-60% arası stiren olarak değişiklik gösterebilir. Sonuç olarak, poli (stiren ve akrilonitrilin) kısa zincirleri ile polibütadienin uzun zincirlerinin çapraz bağlanmasıdır. Komşu zincirlerden nitril grupları, kutupsal olarak diğer zincirleri çekip bağlayarak, saf polistirenden daha dayanıklı olan, ABS oluşturular.

 

Stiren plastiğe parlaklık ve iyi yüzey verir. Bütadien, kauçuk özelliklerini, düşük sıcaklıkta esnek olabilmeyi sağlar. ABS, -25 °C ve 60 °C arasında kullanılabilir.

 

ABS polimer madde 1940’lardan beri kullanılmaktadır 1 kg ABS üretimi için, hammadde olarak 2 kg petrole ve enerjiye ihtiyaç vardır.

 

ABS plastik kalıp yolu ile üretilen birçok üründe yaygın olarak kullanılan hafif ve sert polimer maddedir. ABS plastik malzemesi, polibütadien içerisinde stiren akrilonitrilin polimerizasyonu ile elde edilen bir kopolimerdir. Örnek olarak otomotiv parçaları, kumandalar, oyuncaklar, koruyucu kasklar, bilgisayar ve tv kasaları, boru malzemeleri vb. ürünlerde kullanılır. Çevreye zararlı olmaması ve dayanıklı gövdeler kullanılan ürünlerde yer alması en önemli özelliklerindendir.

 

ABS plastiği asit ve bazlara karşı dayanıklı olduğu gibi elektriksel yalıtımı da çok iyidir.

 

ABS plastiğin özellikleri:

 

  • Çevreye zarar vermeyen polimer maddedir
  • İyi elektriksel yalıtıma sahiptir
  • Kimyasal direnci daha fazladır
  • Üretimi daha kolaydır
  • Su ve rutubetten etkilenmez
  • İyi bir yüzey kalitesine sahiptir
  • Hafif ve yüksek darbelere dayanıklı yapıya sahiptir.

Mükemmel sonuçlar için: SENTEZ; farklı sektörlerdeki müşterileri için firmaya özel yenilikçi endüstriyel yapıştırıcılar ve hammaddeler temin eder. Özel danışmanlık servisimiz için bizimle irtibata geçin.

Ürün Danışmanı / Satış

Ürün veya uygulama hakkında bir sorunuz mu var? Var ise yanıtlamaktan memnuniyet duyarız.

Teknik Destek

Profesyonel destek veya çözüme mi ihtiyacınız var? Yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Alaaddinbey Mah. 614. Sok. No: 5/C
Nilüfer / Bursa

Tüm Hakları Saklıdır. Copyright © 2022 Sentez Optimum Kimya

SiteMap  |  Tasarım : interbim.com