Yukarı
Çık

 

YAPISAL BRAILLE VERNİK

Körlere ve görme engellilere yönelik bir yazı sistemi olan kabartma yazı, kabartmalı noktalardan oluşmakta ve uzun zamandır kullanılmaktadır.

  • UV kürleşmeli yapısal Braille kabartma cilası
  • Braille alfabesinde yer alan harflerin gofraj olmaksızın uygulanabilmesi, tek birim üretim olanağı
  • Braille alfabesindeki noktaların içerdiği metinlerin rahatlıkla okunabilmesi

 

Vernik uygulamasıyla Braille harfleri

 

Söz konusu sistem, 1825 yılında Louis Braille tarafından icat edilmiştir. Zaman içerisinde nokta oluşturma yöntemi sürekli olarak iyileştirilmiştir.

 

Daha bir kaç yıl öncesine kadar Braille alfabesinin harflerini içeren her bir endüstriyel baskı ürünü, noktaların oluşturulabilmesi için bağımsız bir kabartma kalıbının üretilmesini gerektirmekteydi. Ekran yazdırma teknolojisinde meydana gelen gelişmeler, cilanın “yalnızca” yeni bir ekran yazdırma kalıbına uygulanabilmesini mümkün kılmıştır. Bu bağlamda gerçek “devrim”, dijital baskı yardımı ile gerçekleşmiştir. Söz konusu teknoloji sayesinde çizimler ve metinler dijital bir formatta bastırılmıştır. Peki bu teknoloji niçin Braille alfabesine de uygulanmasın

 

Almanya, Krefeld’de bulunan bir uygulama sistemleri üreticisi tam da bu fikri benimsemiş ve Braille alfabesindeki noktaların formatına uygun bir biçimde cilalanabilmesi için yazılımdan nozül teknolojisine kadar kapsamlı bir modül geliştirmiştir.

 

Bir sarf malzemesi olan “Braille alfabesine yönelik cila” ürününün karşılaması gereken kriterler oldukça yüksektir. Bu bağlamda nozül uygulamaları sırasında üstün akış özelliklerinden başta yüksek hat hızı olmak üzere optimum kuruma avantajına kadar birçok teknik ihtiyaca yanıt verilmelidir. Yüksek teknolojik rekabet kapasitesi ve UV kürlenmeli sistemlerde uzun yıllara dayalı geliştirme, üretim ve uygulama tecrübesi ile Jowat SE söz konusu zorlu koşulları ürün performansı ile sağlayabilmektedir.

 

Cila ürününün aynı zamanda görme engellilere yönelik harf karakterleri için geçerli olan standardın koşullarını da sağlaması gerekmektedir. Minimum nokta çapı (cilanın işlememesi durumu), minimum nokta yüksekliği (tanımlı katman kalınlığının oluşturulması), alt katmana yeterli düzeyde yapışma (yüksek yapışma özellikleri) ve net bir biçimde tanımlanmış tekli noktalar (cilanın yayılmaması) söz konusu koşullardan bazılarıdır.

 

Jowat SE, Jowat®Permacoat® 689.80 ile tüm bu koşulları sağlayan bir ürün geliştirmiştir. Söz konusu ürün aynı zamanda kalitede herhangi bir değişiklik gözlemlenmeksizin yüksek üretim hızı gibi beklentileri de karşılamaktadır. Söz konusu ürünün kullanım seçenekleri sınırsızdır; seri üretimde, bağımsız spesifikasyonların ve lotların sıklıkla değişiklik gösterdiği farmasötik paketleme faaliyetlerinde, bireysel ilaç paketlerinin ek uyarı bilgileri için işaretlenmesinde, kullanım talimatlarında, etiketler üzerinde veya kartvizit gibi reklam materyallerinde bu kullanım seçeneklerine başvurulabilir. Bu, pazarlama departmanlarının tamamen yeni fikirlere yer verdikleri ve yeni elde edilen esneklik avantajı ile kara geçtikleri bir alandır.

 

Ürünün görsel etkisi, Jowat®Permacoat® 689.80 ürününün bir diğer önemli avantajıdır. Bir ciladan beklenen standart kriter, parlak bir görünümdür. Ancak Jowat SE, mat ve şeffaf bir Braille alfabesi cilası ile bir ilke imza atmayı başarmıştır. Bu sayede harf ve resimler tamamen görülebilir ve okunabilir bir nitelik kazanmaktadır. Tüm bunların ötesinde sormamız gereken soru ise cilayı kimlerin görmesi gerektiğidir. Keskin gözlere sahip kişiler, özellikle küçük harflere odaklandıklarında parlak noktaları nadiren negatif olarak görürler. Bu, yeni Jowat®Permacoat® 689.80 Braille alfabesi cilasının üreticileri tarafından ustalıkla üstesinden gelinen bir zorluktur.