Yukarı
Çık

 

FİLM LAMİNASYONU

Kutuları katlarken, kitap kapakları veya diğer baskı ürünleri kalite ve talebe bağlı olarak farklı özellikler sunması beklenmekte olup, söz konusu malzemeler kapsamlı cilalama işlemlerine tabi tutulmaktadır.

  • Tüm standart laminasyon tipleri için uygulanabilir
  • Mükemmel bir nihai ürün için oldukça şeffaf
  • Zorlu son finisaj adımlarında bile maksimum bileşim mukavemet

 

Yüksek Değer Film Laminasyonu

 

Kutuları katlarken, kitap kapakları veya diğer baskı ürünleri ve yukarıdaki tüm paketleme malzemelerinin, kalite ve talebe bağlı olarak farklı özellikler sunması beklenmekte olup, söz konusu malzemeler kapsamlı cilalama işlemlerine tabi tutulmaktadır. Bu, ilgili hedefi yerine getiren ve katma değer garantisinde bulunan birçok uygulama yöntemi ile gerçekleştirilmektedir. Yüksek perdah veya mat filmler ile laminasyon, en yüksek kalitede basım yüzeyi görünümüne ulaşan, sağlam ve etkili bir teknolojidir. Söz konusu laminasyon, bir takım faktörler incelendiğinde, yalnızca beklenen sonuca ulaşabilir. Kullanılan uygulama yöntemi, yapıştırıcı ortakları ve söz konusu yapıştırıcı, yapıştırıcı kalitesi ve dolayısıyla nihai görünüm ve nihai baskı ürününün değer etkisi bakımından son derece önemlidir. Geçmişte, cilalama işlemleri uzun yıllar boyu standart bir yöntem olarak solventleri içeren sistemler ile gerçekleştirilmekteydi. Üretim yöntemlerinin çevresel uygunluğuna ve ürünlerin geri dönüştürme özelliklerine ilişkin artan taleplerin bir sonucu olarak, söz konusu grafiklerin pozisyonu değiştirilmelidir. Solventler olmadan laminasyona izin veren alternatif sistemlere başvurulması zorunlu hale gelmiştir. Jowat, son yıllarda mühendislik şirketleri ve uygulayıcılar ile yakın işbirliği içerisinde sürekli olarak optimize edilen su bazlı dispersiyonun tam bir serisini geliştirmiştir. Sağdaki tablo bu ürün serisine ait bazı temsili örnekleri göstermektedir.

 

Jowacoll® 764.XX ürün grubunun yeni jenerasyonu, kabartma, kanal açma, ya da kat yakma gibi gerilim azaltma direnci, köpüklenme, kesme kararlılığı, tüketim miktarları ve parlaklık derecesi gibi bazı farklı özelliklerde bu sistematik optimizasyonu yansıtır. Modern bir folyo laminasyon yapıştırıcısı seçildiğinde, söz konusu seçim, uygulama yöntemi için sırasıyla kullanılan makinenin tipine uygun olmalı ve aynı zamanda operatörün özel gereksinimleri karşılamalıdır (Puanlama,kabartma vb. sırasında performansının yanı sıra parlaklık derecesi, bileşen ve kesme mukavemeti). Batı Avrupa'da en yaygın olarak kullanılan işlem, Billhöfer, EcoSystem, Steinemann, Paperplast ve diğerleri ile makinelere ilişkin ıslak "kurutulmuş" uygulamadır. Çift uygulama teknolojisi bir standart haline gelmiştir: Birincisi, bir ölçme cihazı ve silindir aplikatör içeren bir sistem olan dozaj cihazı ve sıyırıcı bıçak; ikincisi ise bir aplikatör silindirden oluşan bir çift silindir birimidir.

 

İkinci yöntem yakın geçmişte oluşturulmuştur. Jowat, minimal parçacık formasyonu ile yüksek kesme kararlılığı gösteren Jowacoll® 764.40 ve 764.41 ürünlerini geliştirerek bu ihtiyaca yanıt vermiştir. Lamine levhaların alt sıra cilalama işlemleri gerçekleştirilmeden önce söz konusu malzemeler, yeterli bir bileşik mukavemetinin geliştirilmesini sağlayan 24 ila 34 saat için ara depolama işlemine tabi tutulmalıdır. Gerektiğinde, ağırlık olarak yaklaşık yüzde 3 ila 5 miktarında reaktif su-emülsiyon edilebilir çapraz bağlı Jowat® 195.70 ve Jowat® 195.74, Jowacoll® 764.23, 764.40, 764.41 ve 764.26 ürünlerine eklenebilir.

 

Mümkün olan gıda teması ile paketleme uygulamaları için, iki bileşenli sistem Jowat® 195.79 çapraz bağlı ile Jowacoll® 764.59 mevcuttur. Ürün, talep ile temin edilebileceği üzere gıdayla temas yönetmeliklerinin gerekliliklerini karşılamaktadır. Çapraz bağlama dozajı ve eki aplikatör tarafından yerinde ayarlanır. Genel olarak, çapraz bağ kullanıldığında alt sıra işleme adımlarından önce bileşen mukavemeti oluşturmak için yapıştırıcı bekleme zamanı 8 ila 24 saat arasında azaltılmaktadır.

 

Eurobond, Autobond and Planaplastica tarafından hatlar aynı zamanda "doğrudan ıslak uygulama” işlemine tabi tutulmaktadır. Jowacoll® 746.20, yüksek hızlı uygulamalara yönelik olarak tasarlanmamış bu makineler için geliştirilmiştir.

 

Film lamimasyonu için söz konusu ürün portföyü, tüm standart uygulama yöntemleri ve kalite talepleri için optimum bir yapıştırıcı serisi sunmaktadır.